По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП)за област Бургас през 2019 г. възлиза на 5 507 млн. лв. по текущи цени и е с 6.4% повече в сравнение с 2018 година. Делът на БВП за област Бургас е 4.6% от общо произведения за страната.
По БВП на човек от населението област Бургас се нарежда на 7-мо място с 13 437 лв., след област Габрово - с 14 444 лв. и преди област Враца- с 13 278 лева. С най-високо равнище на БВП на човек от населението е София (столица) - 38 603 лв., а с най-ниско - област Силистра - 7 687 лева (фиг. 1).
Фиг. 1. Брутен вътрешен продукт на човек от населениетов левове
по областиза 2019 година
Брутната добавена стойност (БДС) за област Бургас през 2019 г. е 4 753 млн. лв. по текущи цени, което представлява 4.6 % от БДС за страната.
Най-голям е относителния дял на добавената стойност в сектора на услугите като достига до 71.4%, следва индустриалния сектор - с 24.6% и аграрния сектор - с 4.0%.
Методологични бележки
Брутният вътрешен продукт (БВП) по пазарни цени е крайният резултат от производствената дейност на резидентните производствени единици. Той може да се дефинира по три начина:
- БВП е сума от брутната добавена стойност, създадена от различните институционални сектори или различните отрасли на икономиката, плюс данъците минус субсидиите върху продуктите. БВП е балансова позиция в състава на производствената сметка за националната икономика;
- БВП е сума от категориите крайно използване на продукти и услуги от резидентните институционални единици (фактическо крайно потребление и бруто капиталообразуване), плюс износа на стоки и услуги, минус вноса на стоки и услуги;
- БВП е сума от генерираните доходи в състава на сметка „Формиране на дохода” (компенсация на наетите, данъци върху производството и вноса минус субсидии, брутен опериращ излишък и смесен доход)
Брутната добавена стойност (БДС) по базисни цени е балансираща позиция в състава на производствената сметка, изчислявана като разлика между произведената брутна продукция по базисни цени (преди начисляването на данъци върху продуктите и услугите, включително субсидиите върху продуктите) и междинните производствени разходи по цени на купувач.
Повeче информация и данни за БВП и БДС са достъпни в Информационна система „Инфостат” (https://infostat.nsi.bg/infostat/pages/module.jsf?x_2=6) и на сайта на НСИ, раздел „Макроикономическа статистика” (http://www.nsi.bg/node/779/).