Днес, 19.03.2013 г. от 11.00 ч. в залата на Областна администрация Сливен се проведе заседание на Регионалния съвет за развитие на Югоизточен район под председателството на г-н Марин Кавръков – областен управител на област Сливен.
Участие взеха представители на министерства, областни управители, кметове на общини в Югоизточен район, представители от организациите на работодателите и социалните партньори, както и представители на академичните среди, регионални инспекторати по образование и областни пътни управления на територията на Югоизточен район.
Акценти на заседанието бяха напредъка по изпълнение на операциите по Оперативните програми в Югоизточен район, дейността на работните групи по изготвяне на Договора за партньорство на Р България с Европейската комисия и Оперативните програми за програмен период 2014 - 2020 г. , Предварителната и Екологичната оценка на Регионалния план за развитие на Югоизточен район 2014-2020г., Концепцията за ОП ”Наука и образование за интелигентен растеж 2014 – 2020 г.“ и състояние и тенденции в развитието на транспорта.
На членовете и гости на Регионалният съвет бе представена обобщена информация за напредъка по усвояване на финансови средства по оперативните програми, съфинансирани от фондовете на ЕС. Общият брой сключени договори по оперативните програми в ЮИР е 679 бр. Най-голям брой проекти има област Бургас – 241 бр., следван от област Стара Загора -207 бр., област Ямбол -112 бр. и област Сливен – 101 бр. От общата стойност на сключените договори в страната (19 219 668 271 лв.) към 18.02.2013 г., Югоизточен район бележи дял от 13% (2 540 659 932лв.), като област Бургас е с най-висок дял - 31% (769 420 907.), следвана от област Стара Загора с 15% (386 062 420 лв.), област Ямбол с 9% (237 950 955 лв.) и област Сливен с 5 % (133 019 088 лв.).
С най–висок относителен дял (39%) от средствата за реализацията на Регионалния план за развитие на Югоизточен район за периода 2007 – 2013 г. се отличава ОП „Транспорт“ с 1 003 239 703 лв. Останалата сума в размер на 1 537 420 229 лв. се разпределя за останалите шест програми - ОПРР, ОПК, ОПАК, ОПЧР, ОПОС и ОПТП. Въздействието и ефектът от успешното реализиране на проектите по оперативните програми на територията на Югоизточен район е база за постигане на устойчиво и балансирано регионално развитие.
Регионалният съвет за развитие обсъди Предварителната оценка и Екологична оценка на Регионалния план за развитие на Югоизточен район 2014-2020г.
Целта на Предварителната оценка на Регионалния план за развитие на Югоизточен район за периода 2014 г. – 2020 г. е да разгледа външна и вътрешна съгласуваност; устойчивото градско развитие на територията на района; хоризонталните принципи на ЕС; интегриране въпросите на околната среда и глобалните екологични цели; адекватност на необходимите ресурси и партньорство, както и осигуряване на информация и публичност.
Целта на Доклада за Екологична оценка на Регионален план за развитие на Югоизточен район за периода 2014 г. – 2020 г. е да допринесе за интегриране на въпросите на околната среда в подготовката и изпълнението на Регионалния план, с което да се осигури по-високо ниво на защита на околната среда и устойчивото развитие в района.
Представителите на Регионалния съвет за развитие на Югоизточен район в тематичните работни групи на Оперативните програми (2014-2020г.) предоставиха актуална информация относно проведените заседания на работните групи, взетите решения, както и достигнатия етап на разработване на програмите.
Участниците в заседаниетообсъдиха състоянието и тенденции в развитието на транспорта. Състоянието на транспортната инфраструктура е актуална тема по повод разработването на Инвестиционната стратегия на Оперативна програма „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014-2020 г. Стратегията се изготвя на базата на изводите и препоръките, дефинирани в анализа на текущото състояние на транспортния сектор и SWOT анализа на програмата. В тази връзка бяха обсъдениактуалните въпроси касаещи състоянието на републиканската пътна мрежа на територията Югоизточен район – експлоатационното състояние на настилките, необходимост от ремонт и поддръжка, необходимост от инвестиции за развитие на пътната инфраструктура.
Севдалина Турманова – зам.областен управител на област Бургас запозна участниците в заседанието със създаденото Регионално представителство на БАН в гр.Бургас, една иновативна инициатива, която се случва за първи път в страната. Идеята за регионалното представителство е в унисон със създаването на ОП „ Наука и образование за интелигентен растеж 2014 – 2020 г.“ и е включена в Стратегията за регионалната политика на БАН за следващия програмен период.
Доц.Турманова съобщи, че регионалното сътрудничество е предшествано от рамкови споразумения между БАН и Университетите „Проф. д-р Асен Златаров“ и Бургаски Свободен Университет; Рамково споразумение на БАН с Община Бургас; Рамков договор за дългосрочно стратегическо сътрудничество и координация между БАН и Областен управител Бургас. Подписан е Меморандум за сътрудничество между Академичен Център Бургас, Община Бургас и Областна администрация Бургас.
В заключение тя подкрепи обсъдената от представителите на университетите Концепция за ОП „Наука и образование за интелигентен растеж 2014 – 2020 г.“, в която са залегнали целите за изграждане на общество, базирано на знаниe, чрез повишаване на качеството на научните изследвания и образованието.