През периода април - май 2022 г. Националният статистически институт, чрез териториалните си структури, включително отдел „Статистически изследвания - Бургас“, ТСБ - Югоизток провежда анкетно проучване „Статистика на доходите и условията на живот“. С Регламент № 1700 от 2019 г. на Европейския парламент и на Съвета се определя обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки. Проучването за доходите и условията на живот (SILC) е част от изследванията, включени в регламента, и се отнася до събирането на съпоставима и актуална информация за моментното състояние и динамиката на доходите, както и за нивото и структурата на бедността и социалното изключване на национално и европейско ниво.
Изследването се провежда върху шестгодишен ротационен панел от обикновени домакинства. За Република България размерът на извадката в панела за 2022 г. е около 9 200 обикновени домакинства, разпределени във всички области на страната. Освен домакинството, попаднало в извадката, обект на наблюдение са и всички негови членове на 16 и повече навършени години.
В периода април - май 2022 г. 502 домакинства на територията на област Бургас ще бъдат посетени от специално обучени за целта анкетьори за провеждане на персонални интервюта и попълване на два въпросника - Въпросник за домакинството и Индивидуален въпросник. Домакинствата са включени в извадката чрез използването на случаен подбор, с който се гарантира представителността на резултатите.
Всеки от анкетьорите на отдел „Статистически изследвания - Бургас“ при посещение в домакинствата ще се легитимира със служебна карта, издадена от Териториално статистическо бюро - Югоизток към Националния статистически институт.
Допълнителна информация относно провежданото изследване на територията на област Бургас може да се получи на телефон 056/851 917 в Териториално статистическо бюро - Югоизток, отдел „Статистически изследвания - Бургас“.
В област Бургас изследването ще се проведе в градовете: Айтос, Бургас, Българово, Каблешково, Камено, Карнобат, Малко Търново, Несебър, Обзор, Поморие, Приморско, Свети Влас, Средец, Царево и Черноморец, както и в селата: Атия, Белодол, Варвара, Вратица, Вресово, Вършило, Гюльовца, Дебелт, Драчево, Зайчар, Зидарово, Извор, Карагеоргиево, Листец, Лозарево, Маринка, Мъглен, Оризаре, Планиница Пирне, Полски извор, Просеник, Прилеп, Равда, Равнец, Руен, Соколец, Страцин, Съдиево, Тънково и Чубра.
Изследването се провежда паралелно във всички страни от Европейския съюз с обща методология и инструментариум. Получените резултати допринасят за оценка на условията на живот в отделните страни, структурата и разпределението на доходите на домакинствата и участието им в социалния живот на страната.
Предварително благодарим на домакинствата за тяхното съдействие и търпение!
Повече информация за методологията и инструментариума на анкетното проучване „Статистика на доходите и условията на живот“ може да се намери в сайта на НСИ (https://www.nsi.bg/node/8252/) в рубриката „Статистически данни“, подрубрика „Социално включване и условия на живот“.