Проф. Мария Нейкова с предложение да има награда и от името на областния управител на област Бургас за изявени учители по математика и информатика
От 1-ви до 5-ти септември Бургас е домакин на 50-ата юбилейна конференция на Съюза на математиците в България. Официални лица и гости на събитието бяха служебният министър на образованието проф. Николай Денков, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, областният управител проф. Мария Нейкова, председателят на Общински съвет-Бургас проф. Севдалина Турманова, зам.-кметът на Община Бургас Йорданка Ананиева и др.
„Аз, като университетски преподавател и професор по административно право, съм свързана с науката и в такива форуми се чувствам най-добре. През годините Бургас се утвърди като средище на науката и доброто образование, което показват и резултатите на младите математици по национални и международни състезания и олимпиади. За мен е удоволствие да съм сред личности, които са се отдали на науката и са се посветили на каузата да откриват и развиват млади таланти“, каза в обръщение към присъстващите областният управител.
Проф. Стефан Стефанов, председател на Международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“ връчи съвместните награди на фондацията и СМБ за учител по математика и учител по информатика и ИТ с най-голям принос в откриването и развитието на млади таланти. За учител на годината по математика бе обявена Елена Георгиева Киселова-Костадинова от Софийска математическа гимназия „Паисий Хилендарски“. За учител по информатика и ИТ бе обявена Юлия Иванова от Математическа гимназия „Петър Берон“, гр. Варна.
Проф. Мария Нейкова обяви пред присъстващите, че на следващата годишна конференция настоява да има награда и от името на областния управител на област Бургас.
Основен акцент в научната програма на конференцията тази година е мини симпозиумът на тема „Текущи достижения в моделирането на пандемията COVID-19“, в рамките на който няколко научни екипа, работещи по проблемите на моделирането на пандемията, ще представят своите резултати и прогнози за еволюцията на заболяването, причинено от COVID-19 в дадена страна или регион. В програмата традиционно е включена сесия за представяне на проекти от международно и национално значение, в която ще бъдат представени четири проекта: европейският Scientix в помощ на учителите в областта на STEM, проект по Националната научна програма „Информационни и комуникационни технологии за единен цифров пазар в науката, образованието и сигурността“, проектът „Математика в електронна среда Geogebra Activity“, който разработва модел за електронно интерактивно обучение по математика и проектът „Съвременни компютърни методи за изследване на комбинаторни структури, осигуряващи цялостност и сигурност на информацията“. Важна част от програмата са дискусиите, семинарите и курсовете, предназначени специално за учителите по математика, информатика и ИТ.
Конференцията на Съюза на математиците в България е ежегоден национален форум, на който се срещат учители и експерти по математика и информатика от областта на средното образование, преподаватели в университети, научни работници, представители на бизнеса и издатели на учебна и научна литература.