Eвропейските и национални приоритети в политиките за учене на възрасти и целите към които общността се стреми бяха дискутирани в Бургас. Това се случи по време на работна среща на областната координационна група за учене през целия живот /УЧЖ/. Гост на събитието беше областният управител Вълчо Чолаков.
„Областната координационна група за учене през целия живот в Бургас е една от най-активните структури в Националната платформа „Обединени за ученето на възрастни". Отборът е страхотен. Каузата е трудна. А необходимостта от нови умения след икономическата криза е доказана. Не само в доклада на ЕС, но и в програмата на нашето правителство вече се говори не само за образование, но и за умения“ - коментира националният координатор на програмата Валентина Дейкова. Тя присъства на срещата в Бургас с част от своя екип.
Експертите обсъдиха подходите за актуализиране на аналитичните инструменти за състоянието на сектора за учене на възрастни в област Бургас. В националната програма 2020 - 2030 година се залага подобряване на показателите на населението на възраст от 25 до 64 години и намаляване дела на преждевременно напусналите образование и обучение. Проблем продължа да бъде пасивността на възрастните по отношение преквалификацията и обучението. За преодоляване на това усилията на кординационните групи ще се насочат към активен диалог и ефективно разпространение на добри и вдъхновяващи практики.
Друга важна част от новата програма е насочена към подрастващите. Българските ученици винаги са фаворити в международните научни състезания, но според проучването PISA им липсват практически умения, които са жизненоважни за успешната професионална реализация. Според експертите, заради насищането на пазара с такива кадри, работодателите все по-често търсят конкретни умения, вместо диплома. Бързата технологична промяна изисква обучение фокусирано именно върху уменията.
Областният координатор за учене през целия живот в област Бургас и председател на Общински съвет-Бургас проф. д-р Севдалина Турманова подчерта, че основните предизвикателства пред образованието и професионалната реализация се обуславят от динамичното време, в което живеем. „Дори не можем да предполагаме за професиите, в които ще се реализират първокласниците днес, нито за онези, които ще изчезнат. И именно тук е ролята на ученето през целия живот“- каза още професор Турманова.
Събитието се осъществява по Проект № 614188-EPP-1-2019-1-BG-EPPKA3-AL-AGENDA „Националните координатори в изпълнение на Европейската програма за учене на възрастни”, финансиран с подкрепата на Програмата на Европейския съюз в областта на образованието, обучението, младежта и спорта „Еразъм +”.
Европейската платформа за учене на възрастни в Европа EPALE е достъпна на следния линк: https://epale.ec.europa.eu/bg