Ден на отворените врати на Българската Академия на Науките се проведе на 3 юли 2015г.в новооткрития експо-център „Флора”в Бургас.
Под мотото „Науката в полза на обществото”, форумът събра учени, представители на местната и държавна власт, фирми, неправителствени организации, културни институции и др.
Конференцията се проведе под патронажа на областния управител на област Бургас г-н Вълчо Чолаков и с любезната подкрепа на кмета на града г-н Димитър Николов. Гостите бяха приветствани от организаторите, които акцентираха върху приноса на регионалния академичен център в Бургас за досегашното сътрудничество и за необходимостта от използване на научния потенциал и създаване на пространства за съвместни инициативи между БАН, Община Бургас и Област Бургас. Председателят на БАН, акад. Стефан Воденичаров направи анализ на работата на регионалнато представителство, ръководено от доц. д-р Севдалина Турманова, цитирайки съвместните проекти, реализирани на територията на областта.
Към днешна дата, в резултат от съвместната работа на институти на БАН е реализирано инсталирането на научна апаратура за автоматично измерване на параметрите на морската среда и провеждането на експерименти в акваторията на Маслен нос, както и съвместното изследване на антропогенното замърсяване на въздуха в трансграничния район на Бургас –Къркларели. Договорите за изпълнението на тези проекти са подписани с посредничеството на координатора на РАЦ Бургас доц. С. Турманова и общата им стойност надвишава 2,5 млн. лева. Паралелно с това беше разработена концепция за създаване на високотехнологичен инвестиционен клъстър с цел да се повиши конкурентоспособността на предприятията след повишаване на технологичния потенциал в област Бургас. В рамките на тези сътрудничества РАЦ-Бургас участва в разработването на Технопарк в Бургаска област, а община Бургас и Института по астрономия при БАН ще продължат сътрудничеството си в изграждането на съвременен планетариум и Народна астрономическа обсерватория. Предстоят сътрудничества с ИМСТЦХ-БАН „Акад. А. Балевски”, Институт за икономически изследвания и Институт за гората. Преди месец започна и Проект за Оценка на отпадъците, еутрофикацията и шумовите смущения в морето. По този начин ще се предвиждат замърсяванията по крайбрежните води. Предвижда се в бъдеще да се направят в Бургас: планетариум, клъстър и технопарк. В момента БАН и Община Бургас работят съвместно и в областта на фармацията и на новите технологии за енергоизточници. „В Бургас има много качествени учени в двата университета и ние работим заедно с тях”, отбеляза Воденичаров.
Форумът стартира с доклада на зам.-кмет на Община Бургас г-жа Йорданка Ананиева «Бургас - град на възможностите». Конференцията обърна внимание на актуални теми като: Съвременни методи за прогноза на наводнения от проливни валежи, състояние и перспективи на устойчиво развитие и проектирането на зелени сгради, приноса на морската наука за устойчиво развитие на бреговата зона. Тъй като 2015 година бе обявена от ООН за международна година на светлината и оптичните технологии, конференцията обърнa внимание и на светлината в науката. Представени бяха възможностите за производство на полиетери в Бургас и региона, , като бе дискутирана и все така актуалната тема за кризата в българската икономика. Втората част на конференцията беше посветена на етнографските и фолклористични проучвания на областта и перспективите, които те предлагат, както и прелюбопитните астрономически умения, завещани ни от мегалитната култура в Бургаска област - Мегалитната астрономия в Странджа.
Лектори на събитието бяха Акад. Никола Съботинов, Акад. Ячко Иванов, Акад. Христо Цветанов, Проф. д-р Христомир Брънзов Проф. д-р Атанас Палазов Проф. дин Гарабед Минасян, Доц. дин Ружа Нейкова и Доц. д-р Петко Христов, Доц. д-р Алексей Стоев
В конференцията взеха участие зам. кметове на Общини в Бургаска област, ректорите на двата университета, председателите на Търговско-промишлената палата и Търговско-индустриалната камара в Бургас, директорите на регионалния музей, регионална библиотека, регионален държавен архив, представители на академичната общност, на бизнеса и неправителствените организации.