В проведената на 5.11. т. г. по покана на Областния управител на област Бургас Павел Маринов среща - разговор с представители - свещеници и духовни водачи от различните религиозни общности в областта дойдоха Архиерейският наместник на Българската православна църква в Бургас Борис Беров, Районният мюфтия в Айтос Селятин Мухарем, председателя на организацията на евреите „Шалом” в Бургас и председател на нейния духовен съвет Сабетай Варсанов. В срещата участвуваха и представители на протестантските християни от областта, а именно - пасторите Живко Тончев, представител на Националния алианс на Обединените божии църкви, Илчо Евтимов и Стефан Димитров от Петдесетна Евангелска църква в Бургас и Радослав Киряков, пастор на Първа /основана през 1881 г./ протестантска християнска евангелска общност в Бургас
От страна на домакините на срещата присъстваха още и заместник областните управители Евгени Врабчев и Юсеин Мехмед, както и главния секретар на Областна администрация Севим Неджатиева
Областният управител Павел Маринов откри срещата и предостави възможност на всеки от участниците в нея да разкаже за своя професионален и духовен път като очертае дейността и проблемите на съответната религиозна общност, която представлява и напътства. В създадения непринуден диалог бяха споделени множество значими благотворителни и хуманитарни инициативи, насочени към подпомагане на социално слаби, вдовици, сираци и малцинствени групи, които различните религиозни общности реализират чрез своите църкви, джамии и молитвени домове.
От името на еврейската общност в Бургас Сабетай Варсанов подари на Областния управител паметен знак с изображение на един от най-ценните културно-исторически паметници на Бургас, а именно Синагогата на града, в която днес, както е известно се помещава Бургаската художествена галерия.
В своето експозе Павел Маринов използва сполучливата метафора, според която всяка отделна религиозна общност в областта може да се оприличи на самостоятелен дом от обществения градеж, който колкото по-подреден, по-чист и приветлив изглежда толкова по-хармонично, подредено и по-организирано ще бъде обществото ни като цяло. За постигането на тази важна цивилизационна цел основна отговорност, разбира се има държавата, която чрез съответните свои институции е длъжна да подпомага, да регулира и насочва в единна посока дейността на отделните религиозни общности за благото на всички ни.
Областният управител благодари на участниците в срещата за проявената от тяхна страна отзивчивост, добронамереност, откритост и внимание като им пожела успех в благородната им религиозна и хуманитарно значима дейност. Той изрази своята и на неговия екип увереност, че и в бъдеще трябва да ставаме инициатори и участници в повече подобни срещи, които способстват за укрепване на доверието в обществото. Нека обединени заедно - християни, мюсюлмани и юдаисти да се опитаме решително да се противопоставим срещу езика на омразата и проявите на ксенофобия в нашия регион. Участниците в срещата се обединиха около идеята, че сега повече от всякога ни е необходимо да утвърждаваме на практика в живота мотото на настоящата среща за повече „Толерантност, религиозна търпимост и спазване на религиозните свободи и хуманизъм в обществото като гаранция за траен демократичен правов ред.”
От своя страна всички участници в срещата благодариха на Областния управител за поканата, за проявеното към тях и представляваните от тях религиозни общности внимание и му пожелаха успехи и спорна бъдеща работа.