Идентификация на ключови проекти
с общинско, надобщинско ирегионално значение за новия програмен период (2014-2020 г.)
Постигането на устойчиво и балансирано развитие в област Бургас чрез намаляване на вътрешнорегионалните различия са наш приоритет и отговорност. В етап сме от подготовка на новите цели и приоритети за развитие, съобразно конкретните нужди на региона и стратегическата рамка на европейската политика на сближаване до 2020 г. Европейските фондове са един от основните инструменти за изпълнение целите на регионалната политика и извършване на публични инвестиции. В тази връзка особено важно е на ранен етап от подготовката за следващия програмен период да се идентифицират ключови проекти с общинско, надобщинско и регионално значение (областно и за районите от ниво 2). Тези проекти следва да са от особена важност за общността или да са свързани с осъществяването на съвместни дейности и инициативи, които допринасят за постигането на общи цели за развитието на съседни общини или области.
Във връзка с гореизложеното, призоваваме общините, териториалните структури на централната власт, неправителствените организации и другите заинтересовани страни да подготвят информация за най-значимите проекти, които са планирани за изпълнение във за следващия програмен период със следните тематични области на интервенции: транспортна и техническа инфраструктура – водоснабдяване, телекомуникации, широколентов достъп; екология и екологична инфраструктура, вкл. превенция на риска; икономика; образование; здравеопазване; култура; туризъм; социални услуги и териториално сътрудничество.
Възможни критерии за оценка на ключовите проекти са:
- Ефект от проекта – размер/мащаб на проекта: колко общини обхваща, една или повече области, регион и т.н.; целеви групи - какъв брой хора ще се ползват от резултатите на проекта;
- Устойчивост на резултатите - каква трайна промяна ще се постигне с изпълнението на проекта; как проектът ще подобри състоянието на целевите групи и ще предложи решение на проблема;
- Ефективност на резултата - конкретните резултати на проекта, по възможност в измерими параметри; краткосрочен ефект/и;дългосрочен ефект/и;
- Оценка на въздействието - социално, икономическо, екологично въздействие;
- Бюджет на проекта;
- Източници на финансиране;
- Проектна готовност – посочва се фазата на проектна готовност: предпроектно проучване, идеен проект, технически проект, работен проект, изготвена ОВОС.
Прилагамe таблица за набиране на първичната информация, която съдържа списък на проекти в отделна тематична област с посочени конкретни характеристики като фаза на проектиране, бюджет, цели, очаквани резултати и др.
В електронен вид таблицата може да бъде изтеглена от сайта на областна администрация Бургас www.bsregion.org /документи/проекти/справка проекти. Обобщената информация за идентифицираните ключови проекти на ниво район ще бъде разгледаната на заседание на РСР на ЮИР. С протоколното решение ще бъде уведомен министъра по управление на средствата от Европейския съюз.
За периода 2014-2020, президентът на Република България търси национален консенсус по залагането на 6 ключови приоритетни направления в основата на програмирането за 2014-2020, които ще се финансират по линия на КФ и ЕФРР:
1. Транспортна инфраструктура
2. Техническа инфраструктура във водния сектор
3. Електронно управление
4. Енергийна ефективност (вкл. жилищна политика)
5. Създаване на предпоставки за балансирано градско развитие
6. Иновации и конкурентноспособност за МСП
Информация изпращайте на електронен адрес: futuro@dir.bg , телефон за контакт - 056/894123.